پایگاه خبری توانا نیوز

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: استفاده از فناوری‌های روز و انرژی‌های نو از جمله انرژی اتمی در راستای حفظ محیط‌زیست یکی از برنامه های در دست اقدام سازمان است.

به گزارش  پایگاه خبری توانا ، علی سلاجقه روز یکشنبه در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان انرژی اتمی افزود: از انرژی های نو می توان در مباحث مربوط به آلایندگی های آب و خاک و هوا بهره برد و همچنین در مسایل مربوط به آنچه که به بیماریهای حیات وحش مخصوصا گونه های در خطر انقراض است نیز می توان استفاده کرد که قطعا محیط زیست ما را ارتقاء می دهد.

وی اظهارداشت: رییس جمهوری همواره تاکید دارد که مجموعه دولت باید با هم صحبت و گره ها را باز کنند که نشست امروز در همین راستا است.

وی گفت: مباحث مربوط به محیط زیست کشور در آستانه ها قرار گرفته است از این رو می باید تمام مجموعه ها دست به دست هم بدهند تا محیط زیست کشور از این شرایط خارج شود.

وی ادامه داد: بر اساس اصل پنجاهم قانون اساسی حفاظت از محیط زیست یک وظیفه عمومی است و رهبر معظم انقلاب هم همواره بر آن تاکید دارند.

وی با اشاره به نقش انرژی اتمی در حفاظت از محیط زیست گفت: حدود یک دهه پیش برخی کشورها همواره از ما می پرسیدند که چرا دنبال انرژی اتمی هستید؟ جواب می دادیم که هدف ما آن چیزی نیست که در ذهن شما می گذرد، ما انرژی اتمی را برای مقاصد صلح آمیز می خواهیم که در خدمت بشریت باشد.

سلاجقه افزود: یکی از کاربردهای اصلی در جهت صلح و ارتقا سلامت بشریت و پایداری سبک زندگی سالم برای انسان محیط‌زیست است که با استفاده از پتانسیل انرژی اتمی می توان شرایط محیط زیست را بهبود بخشید.

وی تاکید کرد: در کشور به انرژی پاک نیاز داریم بنابراین باید به سمت سوخت های پاک و کاهش سوخت فسیلی برویم، جهان تصمیم گرفته که به سمت کربن صفر برود ما هم باید به این سمت حرکت کنیم.

سلاجقه گفت: از فناوری های روز می توان در هم مسائل مربوط به آفات و بیماری هایی که مناطق جنگلی و گونه های گیاهی ما را تحت تاثیر قرار داده اند و شرایط خشکسالی که تمام پوشش گیاهی را کم بنیه کرده است بهره برد، همچنین می توان برای حفاظت از منابع گیاهی به عنوان زیستگاه های اصلی و هم منابع جانوری به عنوان زیستمندان اصلی استفاده کرد، در این زمینه نیاز بود که از ظرفیت های داخلی و دانش روز کشور استفاده کنیم که این تفاهم نامه در این راستا امضا شد.

وی افزود: بحث مسائل مربوط به آلاینده های آب و خاک و تصفیه آنها نیز مطرح است که در این تفاهم نامه دیده شده است ، استفاده از انرژی پاک در قالب برق اتمی هم مد نظر است که با این کار هم محیط زیست کشور را حفظ می کنیم هم آنرا ارتقاء می دهیم.

وی با اشاره به سفر اخیر خود به ترکمنستان درباره دستاوردهای آن گفت: سفر ما به ترکمنستان در رابطه با نشست بین المللی تغییر اقلیم وامنیت غذایی بود، دیدارهایی با مقامات دو کشور ترکمنستان و تاجیکستان داشتیم که دستاوردهای خوبی به همراه داشت ، از بعد اقتصادی موضوع بازگشایی مرز باجگیران و عبور تریلی ها و کامیون ها از این مرز بود که قرار شد با ۱۲ کامیون آغاز شود و و شرایط ارتقاء پیدا کند .

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: درباره مسائل مربوط به محیط زیست کشور هم درباره نشست دریای خزر و کنوانسیون تهران مذاکراتی صورت گرفت و قرار شد در نشستی که قرار است در تهران برگزار شود شرکت کنند تا بتوانیم دریای خزر را به عنوان یک میراث بین المللی برای ۵ کشور حاشیه داشته باشیم، همچنین مقرر شد درباره ذخایر دریایی و منابع آلایندگی کارهای مشترکی انجام شود.

وی اظهار داشت: درباره مناطق حفاظت شده مرزی دو کشور قرار شد سفرای دو کشور با هم ارتباط داشته باشند و هیات کارشناسی برای اجرای طرح های مشترک اعزام شود.

سلاجقه درباره درباره گرد و غبار و تصمیمات اخذ شده دراین باره گفت: ۲۱ تیرماه نشستی را با حضور کشور ترکمنستان در تهران داشتیم که در بیانیه پایانی آن مسائلی درباره گرد و غبار مطرح شد، همچنین تفاهم نامه محیط زیستی با حضور روسای جمهوری دو کشور امضا شد که در آن بر همکاری محیط زیستی دو کشور تاکید شد و قرار شد سال آینده در اولین فرصت تبادل هیات کارشناسی در این زمینه صورت گیرد.

وی تاکید کرد: اعتقاد داریم که دیپلماسی محیط زیست می تواند ظرفیت خوبی برای مسائل سیاسی کشور ایجاد کند و ما می توانیم پیشقراول این عرصه باشیم ، محیط زیست نقطه مشترک جهان است و نمی توان برای آن مرز قائل شد.

در پایان این مراسم محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی نهالی را در محوطه سازمان حفاظت محیط زیست کاشت ./ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی