پایگاه خبری توانا نیوز

بیمه ها

«یونس مظلومی» در گفتگو با خبرنگار توانا، مشکلات، موانع و چالش‌های بیمه‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و می‌گوید: بیمه‌های تکمیل درمان، خدمت بزرگی به دولت می‌کنند و هرساله چند هزار میلیارد تومان سوبسید به بخش سلامت می‌دهند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری توانا؛ از آنجایی که اشخاص و اموال، ممکن با حوادث و خساراتی روبرو شوند نیاز به یک نهاد حمایتی برای جبران این خسارات وجود داشته که قانونگذار، نهادی به نام بیمه را پیش‌بینی نموده است. بیمه دارای انواع مختلفی بوده و هر یک، شرایط انعقاد مخصوص به خود را دارند که برای بهره‌مندی از فایده‌های انواع بیمه، باید تمامی شرایط آن موجود باشند.

انواع و اقسام بیمه در ایران، به طور کلی و براساس موضوع بیمه، به 4 دسته، قابل تقسیم است که عبارتند از بیمه اموال، بیمه اشخاص، بیمه مسئولیت و بیمه‌های خاص. هر یک از این انواع، خود زیر مجموعه‌هایی دارند. مشکلات و چالش‌های صنعت بیمه همواره برای مردم مسأله بزرگی بوده است اما شرکت‌های بیمه نیز با مشکلاتی در این صنعت روبه‌رو هستند که رفع آن‌ها در گشایش مشکلات مردم تاثیر بزرگی دارد. به همین منظور خبرنگار توانا با «یونس مظلومی» مدیرعامل شرکت بیمه تعاون گفتگویی داشت که متن آن را در ادامه می‌خوانید:

بیمه‌ها چه موانع و چالش‌هایی دارند؟
مشکلات و موانع صنعت بیمه چیست؟
مظلومی: مشکلات بزرگ و کوچک بسیاری در صنعت بیمه وجود دارد، اما مشکلات بزرگ مربوط به عوارضی است که به صنعت بیمه تحمیل شده و همین‌طور تغیراتی که در قانون بیمه شخص ثالث انجام شد که بعضی خوب بود اما برخی از آن‌ها برای شرکت‎‌های بیمه و جامعه مشکل درست کرده است مثل موارد مرتبط با خودروی متعارف و … .
با توجه به رشد تورم و رکود اقتصادی، صنعت بیمه چگونه می‌تواند پاسخگوی نیاز مردم باشد؟
مظلومی: تورم علاوه بر تاثیرات مستقیم خود بر هزینه‌های بنگاه‌داری شرکت‌های بیمه، به-صورت غیر مستقیم روی صنعت بیمه تأثیر می‌گذارد، از این منظر که باعث می‌شود قدرت خرید مردم کم شده و در نتیجه اولویتشان برای خرید بیمه‌ها به خصوص بیمه زندگی کاهش یابد که در نتیجه آن، صنعت بیمه نیز آسیب می‌بیند. از طرفی شرکت‌های بیمه برای خسارت‌هایی که بابت بیمه‌نامه‌های صادره قبلی واقع می‌شود، با توجه به افزایش قیمت‌ها در پرداخت خسارت نیز شاهد افزایش قیمت خواهند بود که این مهم به ویژه در بیمه‌های اموال بیشتر دیده می‌شود و این خود به دیگر عاملی بدل می‌شود که موجبات زیان شرکت-های بیمه‌ای را ایجاد می‌کند.
افزایش تعرفه برای بیمه و مردم چه اثراتی دارد؟
مظلومی: برای شرکت‌های بیمه، عدم افزایش تعرفه‌ها جذابیت دارد و شرکت‌های بیمه نه تنها تعرفه را افزایش نمی‌دهند بلکه گاهی اوقات تحت تأثیر فشار نهاد‌های حاکمیتی نسبت به کاهش تعرفه‌های خود نیز اقدام می‌کنند؛ به طور مثال در زمانی که نرخ دیه افزایش پیدا می‌کند، از صنعت بیمه خواسته می‌شود که حق‌بیمه را به همان اندازه افزایش ندهد که این در نهایت به زیان شرکت بیمه‌ی بوده و اگر روزی آن شرکت توان پرداخت خسارت را نداشته باشد، جامعه نیز به طبع آن متضرر خواهد شد.
در رابطه با پوشش بیماری‌های خاص در بیمه توضیح دهید.
مظلومی: همه جای دنیا بیماری‌های خاص توسط سازمان‌های بیمه پایه و بیمه‌هایی که توسط دولت اداره می‌شود پوشش داده می‌شود و شرکت‌های بیمه بازرگانی، بیمه تکمیلی را ارائه می‌کنند. بنابراین مشکلات مربوط به عدم پوشش بیماری‌های خاص را باید در بیمه‌های پایه جستجو کرد و شرکت‌های بیمه‌ای هدفشان از ارائه خدمات بیمه‌ای کسب سود است؛ چون بنگاه اقتصادی و انتفاعی هستند و نه اجتماعی! در نقطه مقابل، سازمان‌های بیمه‌گر پایه به منظور عدالت اجتماعی تأسیس می‌شوند و درهمه دنیا توسط دولت اداره می‌شوند و هدفشان هم گسترش رفاه است و نه سودآوری.
چه چالش‌هایی پیش‌روی بیمه‌های تکمیلی است؟
مظلومی: بیمه‌های تکمیل درمان، خدمت بزرگی به دولت می‌کنند و هرساله چند هزار میلیارد تومان سوبسید به بخش سلامت می‌دهند. به‌طور مثال برآورد درآمد حق‌بیمه رشته درمان شامل حق بیمه عاید شده و هرگونه سرمایه‌گذاری در کل صنعت بیمه در سال 1400 حدود 22 هزار میلیارد تومان بود، در حالی که برآورد هزینه‌های آن شامل خسارت‌های پرداختی و ذخایر آن و هزینه‌های اداری و عملیاتی در حدود 28 هزار میلیارد تومان شده است، که این بدان معناست که بخش خصوصی در سال 1400، 6 هزار میلیارد تومان به بخش سلامت سوبسید داده است. بر این اساس، شرکت‌های بیمه اگر بخواهند از زیان جلوگیری کنند، باید مبالغ دریافتی خود را افزایش دهند. چالش دیگر بیمه‌های تکمیلی، عدم عقد قرارداد برخی پزشکان با تعرفه‌های بیمه‌ای است که شرکت‌های بیمه در خصوص خدمت‌رسانی در این بخش دچار چالش خواهند شد./محمدرضا شاهوردیلو

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی