پایگاه خبری توانا نیوز

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ۲۷۲ سرمایه گذار خارجی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور فعال هستند که حدود ۱۱هزار نفر در واحدهای صنعتی و تولیدی آنها مشغول به کار هستند.

به گزارش پایگاه خبری توانا ،از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، «علی رسولیان» در نشست خبری با رسانه‌های خارجی مقیم تهران، افزود: ۸۵۱ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد که بیش از ۵۰ هزار واحد تولیدی کوچک و متوسط در این شهرک‌ها و نواحی صنعتی فعال هستند.

وی اضافه کرد: واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور برای بیش از یک میلیون نفر به صورت مستقیم ایجاد شغل کرده‌ اند. همچنین ۴۷هزار طرح در حال ساخت نیز در شهرک‌ها و نواحی صنعتی وجود دارد که با تکمیل آن‌ها زمینه اشتغال بیشتری فراهم می‌شود.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: یک‌هزار و ۶۰ واحد از این واحدهای تولیدی صادرات محور هستند که محصولات تولیدی خود را به کشورهای مختلف صادر می‌کنند.

رسولیان تصریح کرد: به عنوان نمونه زعفران و محصولات مرتبط به کشورهایی از جمله عراق، ترکیه و جمهوری آذربایجان صادر می‌شود. حوزه محصولات شیمیایی به کشورهای عراق، جمهوری آذربایجان و گرجستان، محصولات حوزه نساجی به کشورهایی نظیر آلمان، قطر و کویت صادر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: محصولات حوزه لوازم خانگی به کشورهایی از جمله عراق، افغانستان و محصولات حوزه سنگ و سرامیک به ترکیه، ایتالیا، عراق و امارات صادر می شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ۸۲ کنسرسیوم صادراتی در حوزه‌های مختلف داریم. کنسرسیوم‌های صادراتی برای ارتقای شاخص‌های تولیدی بنگاه‌های کوچک و متوسط بازار خوبی به وجود می‌آورند.

وی، افزود: از بیش از ۵۰هزار واحد تولیدی درون شهرک‌ها و نواحی صنعتی، حدود ۹۸درصد کوچک و متوسط هستند که باید به ارتقای رقابت پذیری آنها کمک شود و یکی از بهترین راه‌ها رسیدن به بازارهای خارجی است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین اضافه کرد: ۵۰۵خوشه صنعتی در کشور شناسایی شده است، کار ۱۲۲خوشه تمام شده و اجرا شده است و ۵۴خوشه نیز در حال اجرا است.

رسولیان ادامه داد: توانمندسازی شاغلان واحدهای صنعتی و تولیدی به عنوان یک اولویت در دستور کار است که در این زمینه کارهای مختلفی انجام شده است.

وی تصریح کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی، اعزام هیات‌های تجاری و حضور در نمایشگاه‌های خارجی به عنوان بسته‎های حمایتی مشوق‌های لازم را به بنگاه‌های کوچک و متوسط ارائه می‌دهد، راه افزایش تولید در واقع ارتقاء تقاضای خارجی است که منجر به افزایش شاخص‌های تولید، افزایش صادرات و اشتغال می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: حمایت از طرح‌های پژوهشی نیز به عنوان یک اولویت دنبال می‌شود که ۶۶۱ طرح پژوهشی انجام شده است.

رسولیان اظهار داشت: یک‌هزار و ۶۵۰ واحد صنعتی مستعد دانش بنیان شدن شناسایی شده است که ۷۵۹ واحد تاکنون دانش بنیان شده اند. همچنین ۲۲۹واحد دیگر شناسایی شده و ۹۷شرکت دانش بنیان شده است و به بیش از ۱۰۰ شرکت دانش بنیان زمین واگذار شده است.

وی افزود: حمایت از ایده های نوآورانه و فناورانه نیز در دستور کار است که ۲۳۵رویداد در این حوزه برگزار شده است. ۴۰ مرکز خدمات فناوری برای توسعه و عارضه یابی داریم، ۶۵۰ مشاور در این مراکز مشغول به کار هستند و ۶ شهرک فناوری فعال نیز وجود دارد.

رئیس هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه سخنان خود اضافه کرد: امسال در مجموع در سطح کشور بیش از ۹ هزار میلیارد تومان در زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور سرمایه‌گذاری شده است که تاکنون بخش عمده‌ای از این سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه‌هایی از جمله تامین آب، برق، گاز، افزایش اراضی جدید و توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی موجود با موفقیت انجام شده است.

رسولیان یادآور شد: از راه‌اندازی شهرک‌های انرژی خورشیدی و تامین پایدار برق با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر حمایت می‎کنیم. در این راستا ۹۲ شهرک صنعتی دارای ظرفیت به وسعت پنج هزار و ۳۰۰ هکتار به ساتبا (سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق) معرفی شده است که اتصال به پست و بسترها فراهم شدده است و از بخش خصوصی توانمند و سرمایه گذاران خارجی برای مشارکت و سرمایه گذاری در این حوزه دعوت می ‌کنیم.

وی گفت: نزدیک به ۲۰ هزار هکتار زمین صنعتی آماده واگذاری در سطح کشور وجود دارد که زیرساخت‌های لازم برای حضور سرمایه گذاران و فعالیت صنعتی در آن‌ها فراهم شده است.

در این نشست خبرنگاران، تصویربرداران و نمایندگانی از رسانه‌هایی از جمله راشاتودی روسیه، انیکس چین، آناتولی ترکیه، اسپوتنیک روسیه، خبرگزاری صدای افغان افغانستان، تلویزیون اولوسال ترکیه، شبکه المسیره یمن، یونیوز لبنان، شبکه ۱۲ترکیه، شبکه فونیکس چین، تلویزیون الاتجاه و تلویزیون النجباء عراق حضور داشتند.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۸۵۱ شهرک و ناحیه صنعتی و ۶ منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری، ۸۶ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، هفت شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۱۰۰ هزار و ۵۶۴ قرارداد منعقده و بهره‌برداری از ۵۰ هزار و ۳۷۳ واحد صنعتی و چهار هزار و ۲۶۰ واحد کارگاهی تکمیل شده، زمینه اشتغال مستقیم یک میلیون و ۱۲ هزار و ۴۹۳ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است./ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی