پایگاه خبری توانا نیوز

بانک تجارت از طرح های دانش بنیان حمایت می‌کند

توانا نیوز- بانک تجارت به عنوان سازمان حامی پیشرو از طرح‌های دانش بنیان، راهی هموار و ساده با کمترین میزان پیچیدگی بروکراتیک را برای متقاضیان طراحی کرده است تا افق پیشرو در این مرز و بوم افقی وسیع و روشن‌تر باشد.

به گزارش پایگاه خبری توانا نیوز، شرکت دانش بنیان یا شرکت فناوری‌محور، شرکتی است که برای تولید و ارائه محصولات و خدمات فناوری‌محور، از دانش و فناوری‌های نوین استفاده می‌کند. این شرکت‌ها عموماً با هدف توسعه و اجرای پروژه‌های پژوهشی و نوآورانه تاسیس می‌شوند و برای تولید محصولات و خدمات خود از تحقیق و توسعه، طراحی، تولید، بازاریابی و فروش استفاده می‌کنند. شرکت‌های دانش بنیان به دلیل استفاده از فناوری‌های نوین، عموماً در صنایع پیشرفته و نوآورانه فعالیت می‌کنند. دولت در راستای توسعه اقتصاد دانش محور از سال 1389 حمایت‌های دانش بنیان را برای این گونه شرکت‌ها در دستورات اجرایی خود قرار داده است.

حمایت‌های دانش بنیان چیست؟

حمایت‌های دانش بنیان شامل هرگونه پشتیبانی مالی، فنی، تجاری و سیاسی برای شرکت ها و پروژه هایی است که بر اساس دانش و فناوری جدید و نوآورانه ایجاد شده اند. این حمایت‌ها می‌توانند از طریق دولت، سازمان‌های خصوصی، سرمایه‌گذاران و نهادهای مالی ارائه شوند و به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا بتوانند به رشد و توسعه بیشتری دست یابند و در نتیجه به ایجاد شغل و رشد اقتصاد کمک کنند.

براساس قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان این نوع شرکت‌ها مشمول حمایت‌های درون و برون سازمانی می‌شوند تا مسیر هموارتری برای نیل به اهداف خود داشته باشند.

البته نوع و میزان این حمایت‌ها به اینکه شرکت مذکور در کدام نوع از دانش بنیان (پایه، نوع یک یا نوع دو) قرار می‌گیرد؛ متفاوت است.

شرکت های دانش بنیان

انواع حمایت دانش بنیان

حمایت‌های دانش بنیان شامل چندین آیتم مختلف هستند که در ادامه به تفصیل به آن‌ها خواهیم پرداخت.

حمایت مالی: این نوع حمایت شامل ارائه تسهیلات مالی به شرکت‌ها و پروژه‌های دانش بنیان است. این تسهیلات می‌توانند شامل وام، سرمایه‌گذاری و سهامداری باشند. حمایت‌ مالی به شرکت‌ها کمک می کند تا بتوانند به رشد و توسعه بیشتری دست یابند و در نتیجه، به ایجاد شغل و رشد اقتصاد کشور کمک کنند.

حمایت فنی: این نوع حمایت شامل ارائه خدمات فنی به شرکت‌ها و پروژه‌های دانش بنیان است. این خدمات می‌توانند شامل ساخت یا تجهیز آزمایشگاه‌ها، تجهیزات فنی، نرم افزار، مشاوره فنی و… باشند. حمایت فنی از طرح‌های دانش بنیان به صاحبان ایده انگیزه مضاعف می‌بخشد.

حمایت تجاری: این نوع حمایت شامل ارائه خدمات تجاری به شرکت‌ها و پروژه‌های دانش بنیان است. این خدمات می‌توانند شامل بازاریابی، تبلیغات، فروش و… باشند. حمایت تجاری طرح‌های دانش بنیان، محصولات این شرکت‌ها را به مخاطب هدف می‌رساند و به بازیابی سرمایه و چرخش درست اقتصاد بازار کمک می‌کند.

حمایت سیاسی: این نوع حمایت شامل ارائه حمایت سیاسی به شرکت‌ها و پروژه‌های دانش بنیان است. این حمایت ها می‌توانند شامل قوانین و مقررات، مالیات، تسهیلات مالی و غیره باشند. این حمایت‌ها منجر به دلگرمی سرمایه گذاران و صاحبان ایده برای کارآفرینی و خلاقیت خواهد شد.

مشروح حمایت‌های دانش بنیان:

 • تخفیف دوره های آموزشی
 • تخفیف ویژه خرید نرم افزار
 • تخفیف هزینه تست آزمایشگاهی حمایت صادراتی
 • صدور مجوز استقرار ( داخل شعاع ۱۲۰ کیلومتری)
 • برگزاری نمایشگاه داخلی و خارجی
 • تخفیف پخش آگهی در صدا و سیما
 • حمایت از کالای ساخت داخلی
 • حمایت از آزمایشگاه های بخش خصوصی
 • حمایت از ورود به بورس
 • تسهیلات و مشاوره گمرکی
 • معافیت و مشاوره مالیاتی
 • منتورینگ و مشاوره صادراتی
 • اعطای پروژه جایگزین خدمت سربازی
 • تسهیلات مالی

پیشروان حمایت از دانش بنیان

اقتصاد مبتنی بر علم و دانش در تمام کشورها به مهم‌ترین راهبرد دولت‌ها تبدیل شده و بانک‌ها یا موسسات مالی می‌توانند به عنوان بازوی حمایتی در این برنامه قرار ایفای نقش کنند.

از میان حامیان طرح‌های دانش بنیان، برخی از سازمان‌ها و ادارات در این راستا گام‌های بلندتری برداشته و کمک به رشد علم اقتصاد محور را در اولویت برنامه‌های حمایتی خود قرار داده‌اند. یکی از این حامیان بزرگ بانک تجارت است که نقش حمایتی خود را در چند سال اخیر به نمایش گذاشته و همه جانبه در کنار برنامه حمایت از طرح‌ های دانش بنیان ایستاده است.

بانک تجارت به همراه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری خدمات‌دهی و حمایت از طرح‌های دانش بنیان را آغاز کرده و در حوزه‌های زیر در کنار این نوع شرکت‌ها خواهد بود:

 • حوزه تسهیلات و ضمانت نامه
 • اعطای تسهیلات با نرخ ترجیهی 4 تا 18 درصد
 • شرایط ویژه پرداخت
 • تخفیف در کارمزد ضمانت نامه
 • اعطای تسهیلات خرید دفتر کار

بانک تجارت و شرکت های دانش بنیان

کلام آخر

حمایت از شرکت‌های دانش بنیان به ویژه در کشور ما یکی از راهبرهای اساسی اقتصاد مقاومتی و گذار از اقتصاد نفتی به اقتصاد مولد است که می‌تواند به جهش تولید و رشد اقتصاد کشور کمک کند. از همین رو بانک تجارت به عنوان سازمان حامی پیشرو از طرح‌های دانش بنیان، راهی هموار و ساده با کمترین میزان پیچیدگی بروکراتیک را برای متقاضیان طراحی کرده است تا افق پیشرو در این مرز و بوم افقی وسیع و روشن‌تر باشد.

تو نگو همه به جنگند و ز صلح من چه آید                                تو یکی نه ای هزاری، تو چراغ خود برافروز

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی