پایگاه خبری توانا نیوز

فرانسه اکنون بدنبال خبرهایی مبنی بر گریختن دیپلمات‌های آمریکایی از خارطوم، عملیات خروج اتباعش از خاک سودان را آغاز کرد.

به گزارش  توانا نیوز ، شبکه العربیه انگلیسی درخبری فوری به نقل از وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد: فرانسه عملیات خروج شهروندان خود از سودان را آغاز کرد.

العربیه تا زمان مخابره این خبر به جزئیات بیشتری دراین زمینه اشاره نکرد.

درحالی فرانسه اکنون نسبت به خروج اتباع خود از خاک سودان خبر می دهدکه آمریکا دیپلمات های خود را با کمک ارتش از سفارت خود واقع در خارطوم تخلیه کرد.

شبکه خبری سی ان ان که اقدام به انتشار این خبر کرد، افزود: دیپلمات های آمریکایی از سودان خارج و جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه (روز گذشته) اعلام کرد که کارکنان دولت آمریکا از سودان تخلیه شدند.

بنابراین گزارش بایدن دربیانیه ای دراین باره گفت: امروز بنابر فرمان من ارتش آمریکا عملیاتی برای خارج کردن پرسنل دولت آمریکا از خارطوم به عمل آورد.

این درحالی بود که آمریکا تا پیش از این اعلام کرده بود قصد خروج دیپلمات های خود از خارطوم را ندارد.

درگیری‌های مسلحانه در سودان از صبح روز شنبه ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین ماه) میان نیروهای ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع بر سرقدرت آغاز شده و میانجیگری‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن و نشستن طرف‌های درگیر بر سر میز گفت‌ وگوها تاکنون ثمری نداشته است.

با وجود موافقت نیروهای پشتیبانی سریع سودان با آتش‌بس ۷۲ ساعته به مناسبت عید سعید فطر و در پی درخواست آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، اما ارتش این کشور از ادامه درگیری‌ها خبر داد و سازمان جهانی بهداشت نیز آخرین آمار کشته‌های درگیری‌های مسلحانه و خشونت آمیز سودان را ۴۱۳ نفر اعلام کرد./ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی