پایگاه خبری توانا نیوز

دبیرکل سازمان ملل به رئیس جمهور روسیه یک “راه رو به جلو” جدید برای تضمین ادامه صادرات غلات اوکراین از طریق بنادرش در دریای سیاه پیشنهاد داد.

به گزارش توانا نامه ،به نقل از خبرگزاری آناتولی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در جریان دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مقر این سازمان در نیویورک، نامه‌ای را خطاب به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تقدیم کرد که در آن درباره این پیشنهاد توضیحاتی ارائه کرده است.

گوترش در این دیدار نگرانی‌هایی را درباره موانعی که مرکز هماهنگی مشترک (JCC) اخیرا در عملیات روزانه خود با آن مواجه شده است، ابراز کرد.

دفتر گوترش در بیانیه‌ای اعلام کرد: دبیرکل سازمان ملل نامه‌ای را خطاب به پوتین تقدیم لاوروف کرد که در آن یک راه رو به جلو با هدف بهبود، تمدید و توسعه ابتکار عمل غلات دریای سیاه را پیشنهاد می‌دهد و تمامی مواضعی را که اخیرا توسط طرفین ابراز شده و خطرات به وجود آمده به خاطر بی ثباتی غذایی جهانی را در نظر می‌گیرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: نامه‌های مشابهی نیز برای اوکراین و ترکیه ارسال شده است.

ترکیه، سازمان ملل، روسیه و اوکراین ژوئیه سال گذشته میلادی توافقی را در استانبول با هدف از سرگیری صادرات غلات از سه بندر اوکراین در دریای سیاه امضا کردند. این صادرات به دنبال آغاز حمله روسیه به اوکراین در فوریه سال 2022 میلادی متوقف شده بود و به بی ثباتی غذایی جهانی دامن زده است.

مرکز هماهنگی مشترک در استانبول به منظور نظارت بر این محموله‌ها با مقامات این سه کشور و سازمان ملل تشکیل شد.

در این بیانیه آمده است: گوترش همچنین به نگرانی‌های روسیه در مورد اجرای تفاهم‌نامه میان روسیه و سازمان ملل در زمینه پخش محصولات غذایی و کود روسیه در بازارهای جهانی اشاره کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: گوترش گزارش مفصلی را درباره پیشرفتی که تاکنون در این زمینه حاصل شده، ارائه کرده و بار دیگر بر تعهد سازمان ملل به ادامه تلاش‌ها برای رسیدگی به مسائل باقی‌مانده تاکید کرد./ایسنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی