پایگاه خبری توانا نیوز

مراجعه به سایت‌ها و کانال‌های واتساپی و تلگرامی برای اطلاع از قیمت خودروها، نشان‌دهنده اعداد و ارقام عجیب و غریبی است. به‌طوری که در همین آشفته بازار کنونی، گاهی اوقات قیمت برخی خودروها بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان بالاتر از بازار و قیمت واقعی اعلام می‌شود.

به گزارش توانا نیوز ، این افزایش قیمت‌ها در پی درج قیمت‌های ساختگی در بازارهای خرید و فروش مجازی خودرو در شرایطی اتفاق می‌افتد که خرید و فروش در بازار کم است و به قول «سعید موتمنی» رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت، رکودی سنگین بر بازار حاکم است.

برخی کارشناسان بازار خودرو در این زمینه می‌گویند: دلالان به صورت دسته‌جمعی و با هماهنگی کامل- به‌عنوان مثال ۱۰۰ نفری- قیمت‌هایی غیرمنطقی برای خودروهای خود در آگهی‌ها ثبت می‌کنند و این مساله به افزایش قیمت‌ها دامن می‌زند، زیرا با توجه به نبود نظارت بر درج قیمت‌های خودرو در این سایت‌ها، قیمت‌ها دستکاری می‌شود.

در این زمینه با قرار دادن یک آگهی غیر واقعی به بررسی مساله پرداخت. در حالی که در عمل خبری از خودرو نبود، قیمت آن حدود ۱۰۰ میلیون تومان پایین‌تر از نرخ‌های اعلامی در کانال‌ها ثبت شد؛ اما طی چند روز گذشته حتی یک تماس بابت این آگهی گرفته نشد!

اعلام قیمت‌های کاذب در سایت‌ها و کانال‌ها در حالی که در عمل خودرویی نیز در کار نبوده، آشفتگی هرچه بیشتر بازار را به دنبال دارد؛ این در حالی است که کارشناسان تاکید دارند باید اصالت آگهی، اصالت کالا و اصالت قیمت کارشناسی شود و پس از آن سایت ها آگهی مربوطه را منتشر کنند.

بررسی قیمت‌ها در بازار خودرو و در همین سایت ها، حاکی از کاهش شدید قیمت خودروهای مونتاژی است، به‌طوری که امروز قیمت بازاری لاماری ایما با کاهش فاحش ۸۰ میلیون تومانی مواجه شد و به ۲‌میلیارد و ۳۷۰ میلیون تومان رسید.

همچنین در روز جاری شاهد افت ۶۰ میلیون تومانی خودروهای فونیکس تیگو ۷ پرو و فونیکس FX (اکسلنت) و کاهش ۵۰ میلیون تومانی فونیکس تیگو ۸ پرومکس تا لحظه درج این خبر هستیم.

این در حالی است که انتظار می‌رود با قیمت‌گذاری خودروها از سوی شورای رقابت، سقوط قیمت‌ها شدت بیشتری گرفته و تداوم یابد./ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی