پایگاه خبری توانا نیوز

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: آغاز برگزاری مجدد ایران اکسپو ۲۰۲۳ پس از سال‌ها توقف، می‌تواند کشور را در صادرات غیرنفتی به موفقیت برساند.

به گزارش  توانا نیوز ، «مهدی صفری» در نشست خبری پنجمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران (اکسپو ۲۰۲۳) با بیان اینکه این نمایشگاه برای عرضه کالای صادراتی پس از چند سال بار دیگر برگزار می شود، اظهار داشت: سیاست دولت سیزدهم افزایش مبادلات تجاری با کشورهای همسایه، آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین است و بر صادرات محور بودن کالاهای غیر نفتی این نمایشگاه تاکید شده است.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در چند سال گذشته بر مسائل تجارت خارجی، صادرات غیرنفتی و دیپلماسی اقتصادی تاکید داشتند، خاطرنشان‌کرد: وزارت امور خارجه از مهر ماه پارسال در جهت برگزاری این نمایشگاه برنامه ریزی ها را آغاز کرد و تقریبا همه نمایندگی ها در این راستا فعال شد.

صفری با بیان اینکه دولت حمایت خود را در زمینه های مختلف برای صادرات بیشتر از طریق این نمایشگاه داشته است، ابراز امیدواری کرد سال آینده بتوان توسعه بیشتری در برگزاری ایران اکسپو ۲۰۲۳ داد، زیرا نتایج این اقدام بزرگ با تداوم آن ثمربخش خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه باید در جهت توسعه صادرات غیر نفتی اقدام کنیم، تصریح‌کرد: در این نمایشگاه ۷۵۰ شرکت داخلی حضور دارند که هر یک عملکرد موفقیت‌آمیزی در بخش تجارت داشته‌اند و نشان از استقبال فعالان اقتصادی کشور دارد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزرات امور خارجه با بیان اینکه ۶۰ کشور خارجی برای حضور در این نمایشگاه پاسخ داده اند، تاکید کرد: ۱۵ کشور در سطح وزیر و مشاور رئیس جمهور حضور خواهند داشت، کشورهای زیادی معاونان تجارت خارجی خود را به نمایشگاه اعزام خواهند کرد و همچنین چین در کنار حضور معاونان تجارت خارجی خود ۸۰ تاجر اعزام خواهد کرد.

صفری خاطرنشان کرد: اگر توانایی در اسکان بازدیدکنندگان داشتیم تا ۲ هزار میهمان را پذیرایی می کردیم اما تاکنون برای حدود یک هزار و ۵۰۰ نفر برنامه ریزی شده است که به دلیل استقبال خوب فعالان اقتصادی احتمال افزایش بیشتر وجود دارد.

وی با بیان اینکه تجّاری از کشورهای امارات، پاکستان، روسیه، ترکیه، چین، آفریقا و آمریکای لاتین برای حضور در نمایشگاه ایران اکسپو ۲۰۲۳ درخواست داشته اند، تصریح‌کرد: دولت در برگزاری نمایشگاه حمایت اقتصادی و سیاسی داشته است و برنامه ریزی شده تا در سال آینده وسیع تر و با پشتیبانی بیشتر اقدام به برپایی این رویداد بزرگ کنیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: برای دستیابی به بازارهای جدید و توسعه مقاصد تجاری موجود نیازمند نمایشگاهی بزرگ به‌منظور عرضه دستاوردهای داخلی هستیم تا توانمندی های تولیدات ایران را در یک بسته آماده به جهان عرضه کنیم؛ زیرا امکان ارائه همه محصولات در نمایشگاه های تخصصی و شرکت در رویدادهای خارجی وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه ایران اکسپو۲۰۲۳ آغاز خوبی برای ارائه توانمندی های ایران به جهان است، تاکید کرد: تداوم در برگزاری این رویداد اهمیت بسیاری دارد تا به دستاوردهای بزرگ دست یابیم و صادرات غیر نفتی کشور را افزایش دهیم.

صفری با بیان اینکه تلاش کرده ایم تا در دولت سیزدهم خدمات لجستیکی بهبود یابد، بیان‌داشت: به عنوان مثال تا دو ماه آینده بندر انزلی توانایی پهلوگیری کشتی های «رورو» را خواهد داشت و خطوط کشتیرانی نیز بهبود یافته است.

توسعه روابط با عربستان

وی درباره توسعه روابط با عربستان نیز گفت: شرایط برای تسهیل ارتباطات با این کشور در حال آماده سازی است، اما فعالیت ها به طور دقیق از زمان استقرار سفیران در دو کشور به رسمی انجام خواهد شد.

صفری با تاکید بر اینکه فعالان اقتصادی عربستان در نمایشگاه اکسپو ایران ۲۰۲۳ شرکت خواهند کرد، افزود: با بخش بازرگانی این کشور ارتباطاتی برقرار شده و هیات ها در حال تردد هستند و برنامه ریزی های برای حضور تجار نیز انجام شده است./ایرنا

مطالبمرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

پربازدیدها

مطالب پیشنهادی